Lessowe wąwozy, bezkresne równiny, gipsowe drogi i zakola malowniczej rzeki Nidy. Zobacz krótki filmik, po którym zapragniesz wyjechać na Ponidzie i poszwendać się po bezdrożach regionu.

Ponidzie o wielu twarzach

Jest w Świętokrzyskiem taka kraina, której nie sposób opisać słowami. Kolorowa i intrygująca. Z jednej strony pełna gipsowych skał i głębokich wąwozów, z drugiej płaska, równinna, czasem wręcz stepowa. Niewątpliwego uroku nadaje jej bohaterka – rzeka Nida, meandrująca i tworząca zjawiskowe rozlewiska.

Na Ponidzie wybraliśmy się kameralną, zorganizowaną grupą prowadzoną przez lokalnego przewodnika 4×4. Jechaliśmy raczej niewymagającymi, legalnymi trasami, a mimo to, udało nam się zaliczyć wklejkę. A konkretnie mnie i Jimny. Podstępne równinne błotko okazało się równie wciągające, co cała dwudniowa wycieczka krajoznawcza.

Nie mogło być piękniej

Naszą dwudniową pojazdówkę odbyliśmy jesienią, a pogodę wygraliśmy na loterii. Czerwono-złote korony drzew w wąwozach skąpane w miękkich promieniach słońca malowały przepiękny pejzaż. Pola rozlane po rozległych równinach i przecięte prostymi jak kreska szutrami dawały czasem wrażenie wycieczki po stepach. Były też strome zjazdy i podjazdy, zabawa 4×4 w piaskownicy i odwiedziny w starych żwirowniach zalanych wodą. Jednym słowem: doskonały balans w postaci krajoznawczego overlandingu z off-roadowymi smaczkami!

Wskakuj ze mną do Jimny!

Niewątpliwie, rozbudziliśmy w sobie apetyt na Ponidzie. Jestem ogromnie ciekawa tych soczystych wiosennych kolorów, ale też błotnistych niespodzianek w pobliżu rozlewisk. Zdecydowanie więc wycieczkę zapisuję do szybkiej powtórki. Tymczasem, zapraszam Cię na krótki klip. Wsiadaj ze mną do Jimny i na 2 minuty przenieś się z nami na Ponidzie. Jestem przekonana, że zapragniesz je odwiedzić:

Wesprzesz kanał?

Jeśli podobał Ci się film, będziemy wdzięczni za pozostawienie nam komentarza i zasubskrybowanie naszego kanału na YouTube. Polecamy też włączenie opcji powiadomień o nowych filmach – motywują nas do częstszych publikacji!

Chcesz więcej? Obejrzyj nasze pozostałe filmy. Tak na przykład było na rajdzie w Bieszczadach.
Do zobaczenia gdzieś na trasie! 🖤

Kinga